O Francii

FRANCIE

francie

Côte de Beaune Côtes de Nuits Chablis Burgundsko Burgundsko jižní údolí Rhôny severní údolí Rhony Provence Bordeaux Loire Loire

Francouzská vína jsou považována za jedna z nejlepších na světě. Téměř všechny klasické odrůdy vinné révy pochází z Francie. Vyrobí se zde ročně více než 68 miliónů hektolitrů vína a je tak největším světovým výrobcem vína. Francouzská vína se obvykle vyrábí z odrůd Pinot Noir, Chardonnay, Cabernet Sauvignon nebo Merlot. Francie má obecně výborné klimatické podmínky a vína jsou velmi rozmanitá. Země má několik desítek vinařských oblastí s různými typů půd a velmi vyspělou technologii pěstování a výroby vína. Francie byla také první zemí, která zavedla v roce 1935 systém klasifikace pro kontrolu a kvalitu vín. Francouzská vína dělíme na 4 základní kategorie:

AOC (Appellations d’Origine Controllée) jsou vína s ochranou regionální jedinečnosti, výroba vín musí splňovat podmínky sklizně, výnosu, odrůd, způsob pěstování vinné révy a výrobních postupy.
VDQS (Vin Délimité de Qualité Superieure) jsou velmi kvalitní vína s mírnějšími kritérii než u vín s označením AOC.
Vin de Pays jsou zemská, venkovská či oblastní vína.
Vin de Table jsou vína stolní.

Historie pěstování vína ve Francii se datuje do 6. století před naším letopočtem, kdy jih Francie obsadili Řekové. Další, kdo přispěl k rozvoji pěstování vína, byli Římané, kteří zakládali vinice v jižních oblastech. Již v 5. století Francie získala dominantní postavení v pěstování a produkci vína pro náboženské obřady. Francie také rozšířila export vín do celé Evropy. V 18. století byly francouzské vinice napadeny nákazou phylloxera a výskytem plísní, která ochromila produkci vína a poničila 60 % veškerých vinic. Během francouzské revoluce byly vinice a vinařské závody zkonfiskovány. Následovaly dvě světové války a hospodářská krize, které zapříčinily pokles kvality francouzských vín. V roce 1935 byl na ochranu kvality francouzského vína založen system Appelation d’Origine Controlée, který francouzské vinaře chránil i před zahraniční konkurencí. Masivní investice po 2. světové válce a nové generace nadšených vinařů stojí za obrovským úspěchem francouzského vína. Dnes je ve Francii přes 150.000 vinařů.
V naší nabídce najdete vína z těchto vinařských oblastí: Bordeaux, Burgundsko, Chablis, Côte de Beaune, Côtes de Nuits, Côtes du Rhône, jižní údolí Rhôny, severní údolí Rhony, Loire a Provence…

FRANCOUZSKÁ vinařství:  Napište nám o další informace nebo pro dodání zboží:

  Vaše jméno

  Váš email (vyžadováno)

  Váš telefon

  Předmět

  Vaše zpráva